POSLECHOVÝ TEST - RÁGY A EMOCE


Možná víte, že indická klasická hudba disponuje propracovaným systémem melodických struktur (rága), které tradičně korespondují s různými denními i ročními dobami, ale i s emočními odezvami v posluchačích (rása). Tyto aspekty úzce souvisí s jemnými nuancemi v ladění jednotlivých rág.

AmitV evropské hudbě nacházíme paralely těchto principů jižoddob antického Řecka, až do zavedení temperovaného ladění v 18. stol. Upadly však z velké části v zapomnění, a to i v samotné Indii.

Z vlastní zkušenosti jsem přesvědčen o tom, že hudba má velký potenciál navodit v člověku rozličné psychické, emoční, duševní i fyzické stavy a že stojí za to hlouběji prozkoumat principy, ze kterých vycházejí.

Z toho důvodu jsme společně s RNDr. Markem Fričem, Ph.D. (Výzkumné centrum hudební akustiky HAMU) sestavili online test emocionálních reakcí posluchačů na vybrané vzorky severoindických rág. Audio ukázky speciálně pro tento test nahrál špičkový hudebník a zpěvák indického původu Amit Chatterjee. Test je součástí SGS projektu Hamu "Mikrotonalita indické klasické hudby a její psychologické aspekty".

Pokud máte tedy chuť slyšet autentické ukázky indické hudby a zúčastnit se tak jedinečného projektu, klikněte, prosím, na odkaz pod textem.

Ještě předtím je však nutno zmínit pár technických detailů:

  • k poslechu použijte buďto sluchátka, nebo kvalitní reprosoustavu (v žádném případě neposlouchejte z reproduktorů notebooku, apod.),
  • k plnému a spolehlivému fungování testu je doporučen prohlížeč Mozila Firefox,
  • nastavte si hlasitost přehráním úvodních ukázek,
  • před vlastním testem je zařazena zácviková fáze, kde jsou u daných ukázek uvedeny hodnoty míry emocí tak, jak je cítí jejich autor, Amit Chatterjee,
  • počítejte s tím, že test vám zabere cca 40 minut.

Pokud budete mít chuť poslat test svým přátelům a známým, budeme velmi rádi, když náš výzkum touto cestou také podpoříte.

 

TEST JIŽ NENÍ K DISPOZICI

Pokud máte zájem o podobný, právě připravovaný test, napište e-mail.

 

*******

... for english version of the test go here...

 

 

 

 

 

Home   -  Bio   -  VIDEO  -  Projekty  -  CD/MP3   -  Foto  -  Akce  -  Jiné(články, links)   -  Kontakt